Вибір є одним з найскладніших випробувань для людини. При відсутності вибору і рішення приймати легше – пливемо за течією. При виборі кандидата на одну з важливих посад – співробітника відповідального за ведення бухгалтерського обліку на підприємстві – вибір необхідно зробити. Кількість кандидатів зашкалює. Щорічно випускаються молоді фахівці, ринкові відносини дозволяють змінювати місце роботи, не озираючись на частоту звільнень.
Кого обрати?
– Фахівця з досвідом роботи або молодого та енергійного співробітника.
– За рекомендацією друзів-колег або довіритися власній інтуїції.
– Орієнтуватися на резюме або запросити додаткові рекомендації.
Всі ці питання на порядку денному при виборі бухгалтера
Для початку необхідно визначитися – якого фахівця Ви хочете отримати. У підприємства повинні бути чіткі уявлення про обов’язки майбутнього члена Вашої команди, для того, щоб розуміти які вимоги до знань і вмінь необхідно пред’являти і яку винагороду за виконану роботу Ви готові запропонувати кандидату. Складіть необхідний перелік обов’язків. Якщо це буде єдиний бухгалтер на підприємстві – вкажіть, що формування та обробка первинної документації також ляже на його плечі. Якщо ж Ви хочете довірити і управлінський облік Вашої компанії – тоді вимоги до претендентів будуть розширитися. Бухгалтер – це фігура незамінна, працьовита, витривала, стресостійка і всемогутня «майже» …, але не забувайте – «на хорошій конячці по дорозі, а на худій в сторону». Все має бути збалансовано – і навантаження і оплата.
Вибираючи кандидатів на відкриту вакансію, не обмежуйтеся декількома варіантами. Проведіть співбесіди з різними претендентами. Сформуйте своє актуальну думку про ринок праці. Ми рекомендуємо проводити співбесіду в кілька етапів: анкетування, співбесіда та тестування знань. У різні дні або відразу – це вже залежить від можливостей і виробничих потужностей Вашої компанії. Отримавши ці три складових співбесіди – Вам буде легше при остаточному виборі вподобаного кандидата, Ви не забудете про його особливості і таланти.
Деталізувати наші поради на психологічних аспектах ми не будемо, хоча і ця сторона є важливою при виборі будь-якого працівника.
Як же перевірити професійну придатність бухгалтера, щоб його праця принесла тільки користь компанії, а відсутність штрафів – вигоду.
1. Рекомендації. Необхідно уточнити у кандидата, чи може хтось його охарактеризувати і розповісти про взаємну співпрацю.
2. Галузі, в яких у претендента є досвід. Непогано, якщо Ваш майбутній бухгалтер має досвід в різних сферах. Це його характеризує, як фахівця що розвивається.
3. Взаємодія з контролюючими органами. Поцікавтеся досвідом проходження перевірок, формування відповідей на запити контролюючих органів, звірок розрахунків з державною фіскальною службою.
4. Розподіл обов’язків. Якщо Ваша бухгалтерська служба передбачає кілька співробітників, поцікавтеся як новий фахівець бачить розподіл роботи бухгалтерії. За відповідями відразу можна зрозуміти – чи були у нього в підпорядкуванні співробітники.
5. Підвищення кваліфікації. Уточніть, як давно і де бухгалтер підвищував свій професійний рівень. Це можна включити в опитувальник, щоб потім перевірити реальність цих освітніх заходів.
6. Інформація про нове місце роботи. Знайомився з майбутнім місцем роботи, профілем Вашої компанії, відгуками на ринку. Це характеризує людину як серйозно націленого на довгу співпрацю.
7. Ціноутворення. Не спокушайтеся демпінгом винагороди за його працю. У низькій заробітній платі закладені «підводні камені».
8. Питання. Надайте можливість кандидату задати Вам питання, пов’язані з його майбутньою роботою. Відсутність питань Вас має насторожити.
9. Тестування. Запропонуйте відповісти на ряд питань і завдань, а також написати бухгалтерські проводки. Чинного професіонала не повинно налякати Ваше бажання побачити його в роботі. Досвідченому фахівцеві до цього не потрібно готуватися, він завжди у всеозброєнні.
10. Відповідальність. Запитайте про його найбільше запам’яталась помилку і способи її вирішення. Навіть самий висококваліфікований фахівець може помилятися. Заодно зрозумієте, що у фахівця з самооцінкою.
Якщо самостійно організувати таку глибоку співбесіду неможливо, через відсутність належного рівня знань в бухгалтерському обліку та оподаткування України, Ви завжди можете замовити цю послугу у нас.