Що треба знати про ПДВ підприємцю

/

ПДВ – це, напевно, одна з найзагадковіших і одночасно лякаючих абревіатур. Всі чують про цей податок, але не багато, навіть із підприємців, розуміють, як він працює і чому всі клієнти-покупці хочуть купувати з ПДВ. Чи вигідно ставати платником цього податку? Усе це ми розглянемо у цій статті.

Що таке ПДВ

Податок на додану вартість застосовується у багатьох країнах світу. Оплата цього податку виробляється у результаті – кінцевим споживачем. Відвідуючи продовольчі та промтоварні магазини, здійснюючи різні покупки, саме фізичні особи сплачують цей податок і не мають змоги його компенсувати чи вимагати до відшкодування у держави. Цей податок включено у ціну майже всіх видів товарів. Звичайно є перелік об’єктів, що звільняються від даного податку.

ПДВ- це непрямий податок, який не залежить від прибутковості/прибутковості товару або послуги, що продається. Фіксований розмір додається до ціни товару та сплачується до бюджету України.

Все про ПДВ можна почитати у Податковому кодексі України, а саме у п’ятому розділі. Від того, хто може бути платником, як ним стати і до правил застосування законодавства у сфері оподаткування ПДВ, – все розписано докладно. Але без консультації професіонала не обійтись.

Платники ПДВ

Почнемо з того, хто не може стати платником – це фізичні особи не підприємці та фізичні особи підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування-1 та 2 група єдиного податку. Ці категорії не є платниками податку. При купівлі товарів/послуг цей податок оплачується (оскільки він входить у ціну) і формує собівартість Ваших придбань.

Всі інші суб’єкти господарювання:

  1. юридична особа-платник податку на прибуток;
  2.  ФОП на загальній системі-платник податку на доходи фізичних осіб;
  3. юридичні особи на спрощеній системі;
  4. ФОП-платник єдиного податку;

за дотримання правил, можуть стати платниками ПДВ.

Як зареєструватись ПДВ-ником

Передбачено два варіанти реєстрації платником ПДВ: добровільна та примусова.

Для добровільної реєстрації потрібно не потрапити до перелічених вище винятків і подати вчасно заяву. Заяву можна подати як у паперовому, так і в електронному вигляді. Також можна надіслати документ звичайною поштою, головне не порушити терміни надсилання.

Для обов’язкової реєстрації необхідно перебувати на загальній системі оподаткування як для юридичних осіб, так і для підприємців фізичних осіб та досягти межі 1 млн гривень оподатковуваного доходу за 12 послідовних місяців.

Перевірити статус платника ПДВ як свій, так і контрагента можна скориставшись реєстром платників ПДВ на електронному порталі. За результатами реєстрації свідоцтво платника не видається, його замінює витяг із реєстру платників ПДВ.

Заява на реєстрацію для підприємців

Форма заяв уніфікована як ФОПів, так юридичних осіб. При заповненні необхідно вказати правильну підставу для реєстрації наведеного переліку на бланку. Якщо реєстрація обов’язкова – не забудьте надати докази – документи. При поданні заяви в електронній формі первинка, що підтверджує досягнення обсягу в 1 млн грн, може бути надана у паперовому вигляді до центру взаємодії з платниками податків або через електронний кабінет платника. Також заяву можна подати на ранньому етапі підприємницької діяльності –у момент реєстрації суб’єктом господарювання через державного реєстратора або на порталі Дія.

Терміни подання заяви

Обов’язкова реєстрація – не пізніше 10 календарного дня за місяцем, у якому досягнуто 1 млн. грн.

Добровільна реєстрація – не пізніше ніж за 10 календарних днів до нового місяця, від якого Ви плануєте стати платником.

Облік ПДВ у підприємців

При отриманні статусу платника ПДВ покладаються права та обов’язки.

Необхідно:

  • правильно обчислювати податкові зобов’язання з кожного продажу, використовуючи «правило першої події»,
  • реєструвати податкові накладні,
  • правильно розраховувати ліміт
  • формувати звітність,
  • сплачувати податок

Без бухгалтерських навичок та знань законодавства розібратися в цьому майже неможливо –потрібна бухгалтерська допомога у веденні обліку. Ймовірні помилки спричинять штрафи та незадоволених клієнтів, які не отримали обіцяний податковий кредит.

Чому компанії-покупці хочуть працювати з постачальниками з ПДВ?

На початку побудови господарських взаємин покупці цікавляться-платник ти ПДВ чи ні. З чим це пов’язано?

Як ми вже сказали, у кожній ціні закладено ПДВ та при продажі 20% доведеться сплатити його до бюджету. Якщо протягом одного місяця ми здійснили покупку у платника ПДВ, то наше зобов’язання буде зменшено, на вже сплачений ПДВ у вартості товару, купленого у нашого постачальника. Тим самим ми хочемо «повернути» цей ПДВ та заплатити менше живими грошима до бюджету. А якщо придбання було у неплатника, наше зобов’язання повністю підлягає оплаті і нічого «повернути» не вдасться.

Як формувати ціну на товар з урахуванням ПДВ

При формуванні ціни закладіть собівартість товару/продукції/послуги, додайте бажану націнку і до цієї бази додайте відсоток ПДВ, передбачений законодавством. Ставки ПДВ в Україні: 20%, 7%, 14%, 0%.

Звітність та сплата ПДВ для підприємців

Періодичність звітності – місяць. Термін оплати плюс 10 днів до граничної здавання звітності. Оплата податку відбувається на спеціальний рахунок у системі електронного адміністрування, який відкривається у казначействі кожному платнику з моменту набуття ним статусу ПДВ-ника.