Зовнішньоекономічна діяльність є невід’ємною частиною у взаєминах України з іншими іноземними державами. Суб’єкти господарювання можуть вибрати такий напрямок бізнесу і займатися будь-якими видами діяльності, з оформленням ліцензії при необхідності.
У принципах ЗЕД закладені можливість і свобода для укладення договорів, неухильне дотримання законодавства України та міжнародних договорів, незалежно від правового статусу і форми власності суб’єкта господарювання вести підприємницьку діяльність в міжнародній площині. Підприємці як резиденти, так і нерезиденти, захищені на законодавчому рівні від дискримінації. Держава контролює питання демпінгу шляхом різних заходів регулювання і забезпечує надійний тил, заснований на міжнародному праві.
Регулює сферу ЗЕД Митний кодекс України, Закон про зовнішньоекономічну діяльність, Закон про транспортне експедирування, Постанови Національного банку та інші нормативні документи.
Реформа валютного регулювання, що закінчилася у 2019 році, полегшила облік і правила у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Сьогодні не потрібно обов’язково продавати валюту, отриману від проданого товару або послуги за рішенням законодавчого органу. Ви маєте право самостійно розпоряджатися обсягом іноземної валюти та продавати її за потреби.
Законодавчо передбачені методи тарифного і нетарифного регулювання. Перед вибором товарної групи необхідно ознайомитися з цією системою засобів впливу: мито – ввізне, вивізне, транзитна, митний тариф, збори та інші тарифні методи регулювання.
Як стати суб’єктом ЗЕД?
Для початку необхідно визначитися зі своїм статусом. Фізична особа, зареєстрована підприємцем чи ні, громадянин України або особа без громадянства, іноземець, філії компанії, заснованої нерезидентами або їх представництва — усі можуть вести зовнішньоекономічну діяльність.
Для початку роботи у сфері ЗЕД необхідно відкрити валютний рахунок і пройти акредитацію на митниці України. Для цього тепер можна скористатися єдиним вікном у митниці та подати за допомогою електронного цифрового підпису заявку на акредитацію. У короткі терміни суб’єкт буде акредитований і можна приступати до наступного етапу.
Вибір спрощеної системи оподаткування не заважає стати суб’єктом ЗЕД. Навіть якщо Ви фізична особа підприємець на 2 або 3 групі єдиного податку, ви можете стати повноцінним учасником міжнародних відносин. Головне, щоб вид діяльності дозволяв дотримуватися умов єдиного податку, і якщо даний вид діяльності ліцензований — то необхідно отримати відповідну ліцензію.
Укладання договорів (контрактів) з контрагентами
Не має значення який напрямок у сфері ЗЕД Ви виберете — експорт або імпорт — однієї з основ є укладення контракту. Договір укладається в письмовій формі. Він знадобиться і на етапі перетину кордону, і на етапі отримання або перерахування грошових коштів за товар/послугу.
Договір (контракт) повинен бути на 2-х мовах: українською та англійською. Важливо в договорі врахувати всі особливості, необхідні для здійснення господарської операції. Грамотно складений контракт забезпечить Вам розв’язання всіх питань, які можуть виникнути з моменту укладення договору до моменту завершення його шляхом отримання оплати та доставлення товару. Ви можете розробити уніфікований договір або провести перевірку-аудит наявного договору на повноту та легітимність, якщо у вас вже є такий. У договорі необхідно прописати умови постачання, використовуючи правила Інкотермс, правила оплати, терміни постачання, штрафні санкції, рекламації та інші важливі аспекти для виконання всіх етапів операції.
Ведення бухгалтерського і податкового обліку ЗЕД
Вимога з боку законодавства України додає особливостей в роботі бухгалтера. Навіть для досвідченого фахівця в бухгалтерському обліку, який раніше не працював у сфері ЗЕД — це новий етап, і без навчання або консультацій не обійтися. Дуже багато деталей і нюансів. Моніторинг всіх нормативних документів. Відбір контрагентів-нерезидентів за правилами — перевірка на низькоподаткові юрисдикції. Правильно визначена собівартість, курсові різниці дозволять включити до складу витрат потрібну суму, зменшити оподатковуваний прибуток і сплатити податок від чистого доходу. Якісний облік ПДВ операцій — все вищеперелічене це складний механізм у сфері ЗЕД.
Звітність суб’єктів ЗЕД
До стандартних форм звітності, які подають юридичні та фізичні особи підприємці додаються специфічні звіти. Як тільки з’являються валютні рухи грошових коштів, Національний банк інформує про це орган Державної статистики, і суб’єкт господарювання потрапляє в список таких, що формують спеціальну звітність. За переліком необхідно стежити на спеціальних ресурсах.
Податкова звітність також зростає і тут виникає багато особливостей.
Платники єдиного податку повинні в певних ситуаціях подавати звітність по прибутку або звіт по ПДВ (навіть без реєстрації таким платником). За неподання, звичайно, передбачені штрафи, а незнання законів не звільняє від відповідальності.
Звітність також збільшується й у банків, в яких Ви обслуговуєтеся. Ви зобов’язані надати імпортно-експортні контракти банку. Знову ми розуміємо важливість цього документа. Валютний контроль не скасовано, лише ослаблені деякі умови. При порушенні валютного законодавства, банк подає до контролюючого органу інформацію про ситуацію, що склалася, і вже за контролюючим органом залишається право та обов’язок оштрафувати платника. Передбачена адміністративна відповідальність на посадову особу згідно з Кодексом про адміністративні порушення. Штраф варіюється від 1000 неоподатковуваних мінімумів до 3000 неоподатковуваних мінімумів. За порушення термінів по валютному контролю передбачена пеня в розмірі 0,3% від неотриманих коштів (вартості неоплаченого товару) в розрахунку за кожен день прострочення.
Звертайтеся до нас за веденням бухгалтерського та податкового обліку, консультаціями та навчанням для бухгалтерів.