Групи ФОП: види, як вибрати і в чому відмінність

/

Умови роботи для різних груп ФОП

Підприємництво в Україні розвинене досить широко. З кожним роком підростаюче покоління, бажаючи реалізовувати бізнес-ідеї, реєструє свій проект і стає підприємцями. Для роботи в будь-якому напрямку – beaty сфера, оптова, роздрібна, інтернет-торгівля, послуги вантажоперевезень чи IT-технології – необхідно набути статусу Фізичного обличчя підприємця (ФОП).

Умови для мікропідприємництва передбачені законодавством. В Україні існує спрощена система оподаткування – єдиний податок, яка дозволяє вести спрощений облік, подавати невеликий комплект податкової звітності, сплачувати та розраховувати податки у полегшеній формі.

Перш ніж пройти процедуру реєстрації, кожен підприємець повинен ознайомитися з чинним законодавством та визначитись із системою оподаткування та/або групою єдиного податку. Для цього необхідно вивчити всі аспекти та правила застосування спрощеної системи оподаткування.

Підприємцем може бути будь-який громадянин (резидент) України. Діяльність регулюється Господарським, Адміністративним та Податковими Кодексами України.

У Податковому кодексі України для спрощеної системи передбачено окремий розділ під номером XIV. У ньому перераховано заборонені види діяльності, кількість найманих працівників, обсяг доходу для застосування спрощеної системи оподаткування або для конкретної групи платником єдиного податку.

Як правильно вибрати групу?

Усього існує 4 групи єдиного податку та загальна система оподаткування. Заборонено застосовувати спрощену систему оподаткування:

  • При торгівлі підакцизними товарами, алкоголем, сигаретами;
  • Обмін іноземної валюти;
  • При веденні діяльності у сфері фінансового посередництва;
  • При букмекерській діяльності
  • Видобуток, виробництво та реалізація дорогоцінних металів, корисних копалин;
  • При діяльності у сфері продажу предметів мистецтва та антикваріату.

Цей перелік не винятковий- детальніше він викладений у статті 291 ПКУ.

Кожна з груп єдиного податку також має низку обмежень та відмінностей.

1 група єдиного податку

Ліміт доходу

Ліміти обчислюються 1 раз на рік із розрахунку мінімальної заробітної плати на 01.01 поточного року. Для першої групи у 2023 році максимальний розмір доходу становить 167 мінімальних заробітних плат або 1 118 900 грн. «Дохід для спрощеної системи оподаткування – це валові надходження без урахування витрат підприємця, а також безкоштовно отримані товари чи послуги.»

Види діяльності

Платник 1 групи єдиного податку дуже обмежений у діяльності. Це можуть бути виключно послуги, які надаються населенню або торгівля на ринках. Під послугами, що надаються населенню, так званими побутовими послугами, розуміється ремонт та пошиття одягу чи взуття, перукарські послуги, виробництво, ремонт та реставрація меблів, ремонт годинників, велосипедів. Усі види послуг перераховано до п.7 статті 291 ПКУ.

Кількість найманих працівників

1 група єдиного податку забороняє використовувати найману працю. Тобто працівників не може бути жодного.

Звітність та сплата податків

Податковий звітний період – календарний рік. Необхідно надати Декларацію про єдиний податок з додатком, в якому фіксується ЄСВ (нарахування та оплата) протягом 60 календарних днів за звітним періодом. Єдиний податок сплачується до 20 числа поточного місяця, ЄСВ – по-квартально до 19 числа за місяць.

2 група єдиного податку

Ліміт доходу

Для платників другої групи ліміт доходу вище – 834 мінімальної заробітної плати. У 2023 році – 5 587 800 грн

Види діяльності

Дозволено торгівлю всіма видами діяльності (крім заборонених видів для всіх платників єдиного податку) та надання різних видів послуг. Слід звернути увагу підприємцям, які надають приміщення в оренду – для вас на 2 групі існує обмеження у площах – житлові приміщення до 400 кв. м, нежитлові до 900 кв. м.

Надавати послуги, перебуваючи на 2 групі, можна фізичним особам, фізичним особам – підприємцям, а також юридичним особам, які перебувають виключно на спрощеній системі оподаткування (тобто також єдинники).

Кількість найманих працівників

Для другої групи передбачено можливість наймати співробітників у кількості до 10 осіб одноразово. У цю чисельність не входять ті, що перебувають у декретній відпустці або у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років.

Звітність та сплата податків

Терміни сплати податків та подання звітності повністю збігаються з 1 групою.

3 група єдиного податку

Ліміт доходу

Для платників 3 групи ліміт доходу вище – 1167 мінімальної заробітної плати. У 2023 році – 7 818 900 грн

Види діяльності

Дозволено всі види діяльності на спрощеній системі оподаткування.

Кількість найманих працівників

Обмеження щодо кількості найманих працівників відсутнє.

Звітність та сплата податків

Звітний період для платників 3 групи-квартал. Оплата податку провадиться протягом 50 календарних днів за звітним періодом. Декларація надається після закінчення кварталу протягом 40 календарних днів. Разом із річною декларацією також надається додаток про нарахування та оплату ЄСВ.

4 група єдиного податку

Види діяльності

Дозволено виключно діяльність пов’язану з фермерським господарством.

Кількість найманих працівників

Заборонено використовувати найману працю.

Звітність та сплата податків

Звітність передбачена річною. Оплата податку здійснюється протягом 30 календарних днів за звітним кварталом у таких розмірах:

  • 1 квартал – 10%
  • 2 квартал – 10%
  • 3 квартал – 50%
  • 4 квартал -20%

Податкові канікули

Податкові канікули надаються за заявою платника (1 та 2 група) без найманих працівників з відсутністю діяльності на 1 місяць у календарний рік та дозволяє не сплачувати єдиний податок.

Зміна групи

Підприємець може змінити за бажання групу єдиного податку. Також зміна групи або позбавлення статусу платника єдиного податку може бути примусовою – вона буде здійснена податковим органом. Якщо підприємець бачить, що наближається до порогових показників або планує вести інший вид діяльності, дозволеної іншою групою єдиного податку, він подає заяву про перехід. Заява надається раз на квартал за 15 календарних днів до нового звітного періоду. Примусове позбавлення пільгового оподаткування можливе за наявності податкового боргу чи порушень умов перебування у вибраній групі.

Як правильно вибрати групу ФОП?

Дохід, види діяльності, наймані працівники – ось основні критерії, на які необхідно спиратися. Для того, щоб уникнути помилок при виборі системи оподаткування, рекомендуємо звернутися за консультацією щодо якої групи ФОП вибрати. Фахівці, які мають законодавчі норми – підкажуть і порекомендують правильну групу.