Податки під час воєнного стану: нові правила для ФОП різних груп

/

24 лютого в Україну було здійснено повномасштабне вторгнення. Уся країна опинилася у нових реаліях. Перші дні громадяни України опановували паніка та страх, але водночас захисники нашої держави ЗСУ, територіальна оборона, волонтери, Національна Гвардія вступили на шлях щодо збереження територіальної цілісності України. Президент України запровадив військовий стан. Це не могло не вплинути на бізнес. Було припинено такі процедури як реєстрація податкових накладних, подання податкової звітності, реєстрація та ліквідація всіх суб’єктів господарювання.

Проте це тривало не довго. Для підтримки економіки нашої країни необхідно, щоб бізнес працював. Уряд розробив пільгові умови ведення бізнесу на період дії воєнного стану.

Надавати звітність з ПДВ було дозволено на підставі первинної документації, без реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Період, на який було введено таке правило з 24 лютого до 30 червня, з обов’язковим уточненням усіх звітних періодів після того, як реєстрацію податкових накладних буде відновлено.

Податки для юридичних осіб

Юридичним особам було дозволено, за бажанням, перейти на період дії воєнного стану до 3 групи єдиного податку зі зниженою ставкою 2%. Щоб отримати статус платника – необхідно було надати заяву за встановленою формою і з наступного дня юридична особа функціонувала вже за новими правилами. Такі підприємства втрачали статус платника ПДВ (якщо він у них був до запровадження надзвичайного стану), обсяги для знаходження у обраній категорії були збільшені для платників із 1167 розмірів мінімальної зарплати (на 01.01.2022 року вона була встановлена на рівні 6500 грн) до 10 мільярдів грн на рік. Звітність на пільговому режимі надається щомісяця до 20 числа наступного місяця з обов’язковою оплатою плюс 10 днів до крайнього терміну звітності, тобто до 30 числа наступного місяця за звітним.

Розроблено також механізм скасування застосування пільгової ставки 2% при скасуванні воєнного стану. З першого числа місяця, за місяцем у якому буде скасовано військовий стан, платник податків повертається до системи, на якій перебував до застосування пільгового режиму. Також за бажанням платника можна добровільно відмовитися від застосування ставки єдиного податку 2%. Для цього необхідно здійснити вже знайомі дії – надати заяву про відмову від використання такої системи оподаткування.

Податки для фізичних осіб

Для фізичних осіб підприємців держава передбачила великі пільги, щоб полегшити податкове навантаження на малий бізнес та надати можливість функціонування в умовах воєнного стану.  Незважаючи на повномасштабне вторгнення в деяких областях України, де була технічна та фізична можливість вести підприємницьку діяльність, спостерігається зростання показників з реєстрації підприємців. Електронна реєстрація на порталі Дія дозволяє здійснити процедуру максимально легко та оперативно. Для цього необхідно володіти деякими знаннями щодо правил перебування на різних системах оподаткування та заповнення обов’язкових форм.

Якщо немає часу на вивчення законодавства і є обережність у виборі видів економічної діяльності, групи єдиного податку у майбутніх ФОПів є можливість звернутися за консультацією. до кваліфікованих спеціалістів у відповідні аутсорсингові компанії.

Для підприємців на 1 та 2 групи єдиного податку дозволено з 1 березня 2022 року до закінчення військового/надзвичайного становища, а також протягом 12 місяців після не сплачувати єдиний податок та єдиний соціальний внесок «за себе». За відсутності даних звітність з єдиного податку (річна форма) не надається. Однак відсутність сплати єдиного соціального внеску впливає на страховий стаж – цей період без сплати до нього не входить.

За ненадання звітності (у зв’язку з неможливістю) штрафні санкції відсутні.

Підприємці, які обрали 3 групу єдиного податку можуть вибрати найбільш зручний для себе варіант. Або залишаються на колишніх умовах з поквартальною звітністю та ставкою 5% або 3% + ПДВ, або переходять у пільговий режим, який діє лише на період воєнного стану, на ставку 2% та щомісячну звітність. Особливості сплати єдиного соціального внеску для платників 3 групи ідентично підприємцям на 1 та 2 групах єдиного податку.

Також необхідно пам’ятати про те, що на початку 2022 року всі підприємці зобов’язані застосовувати РРО або ПРРО для готівкових розрахунків . За незастосування передбачено відповідальність у вигляді штрафних санкцій. Однак на період дії військового стану відсутня відповідальність за незастосування ПРРО/РРО.

Для якнайшвидшої перемоги та підтримки економіки держава розробила оптимальні умови оподаткування для бізнесу.