Як перевірити ФОП на відсутність заборгованості перед контролюючим органом

/

Займаючись підприємницькою діяльністю в Україні всі суб’єкти господарювання наділені правами та обов’язками. Фізичні особи підприємці також підпорядковуються загальним правилам. До обов’язків належить обчислити суму податків, що підлягають сплаті, задекларувати її своєчасно та сплатити вчасно грошові кошти до відповідного бюджету.

Багато хто з підприємців не хоче витрачати час на контроль за своєчасністю сплати податків і поданням звітності. Для полегшення цього процесу — ведення бухгалтерії — ФОПи звертаються до фахівців: віддалених бухгалтерів або аутсорсингових компаній. На жаль, на практиці, неякісно надані послуги залучених бухгалтерів призводять до утворення боргів за ФОП.

Як проконтролювати процес і як подивитися заборгованість за ФОП?

Для початку необхідно все-таки володіти інформацією – коли і скільки належить платити до бюджету. Рекомендуємо перед реєстрацією підприємницької діяльності звернутися за консультацією.

Алгоритм дій:

  1. Необхідно точно знати групу єдиного податку і з якої дати. Ви є платником єдиного податку.
  2. Сума податку.
  3. Термін оплати.
  4. Реквізити.
  5. Звітність — спосіб подання та періодичність.

Якщо Ви перебуваєте на першій або другій групі, оплата податку здійснюється щомісяця до 20 числа поточного місяця. Наприклад — за квітень до 20-ого квітня. Запізнення тягне за собою штраф у розмірі 50% суми податку — навіть якщо запізнилися на 1 день або недоплатили 0,01 грн.

На час воєнного стану дозволено не сплачувати єдиний податок (з 01.04.2022) платникам 1 і 2 груп. Сума єдиного податку фіксована і прив’язана для 1 групи у % до прожиткового мінімуму працездатної особи, для 2 групи у % від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року. Звітність подається за підсумками календарного року протягом 40 календарних днів за звітним роком. На період воєнного стану подання звітності було продовжено до 1 травня 2023 року (за 2022 рік).

сплата податків в умовах воєнного стану

Третя група платників єдиного податку сплачує податок за підсумками кварталу в розмірі обраного Вами відсотка від суми доходу (5% або 3%) протягом 50 календарних днів за звітним кварталом. Тобто за 1 квартал 2023 року необхідно сплатити єдиний податок до 19.05.2023 р. Звітність подається наростаючим підсумком протягом 40 календарних днів за звітним кварталом.

На час воєнного стану — дозволено було вибрати і перейти в 3 групу і оплачувати 2% від суми доходу. Обравши цю тимчасову групу і знижену ставку — звітність надається щомісяця до 20 числа наступного місяця за звітним. На оплату також додається 10 календарних днів до граничного дня подання звітності.

Наявність боргів по ФОП — позбавляє Вас права перебування на спрощеній системі оподаткування. До зручності платників відмінно функціонує електронний кабінет. Це найнадійніший спосіб перевірити заборгованість з податків ФОП.

За наявності електронно-цифрового підпису підприємець отримує змогу проконтролювати своєчасність сплати податку, подання звітності, отримання реквізитів для сплати податків та здійснити перевірку боргів з ФОП.

Нарахування єдиного податку відбувається автоматично під час подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (єдиний податок) для 1 та 2 групи. Інспектор сам нараховує — Ваше завдання не накопичувати борги з ФОП і оплачувати вчасно. На час введення воєнного стану, оскільки підприємці звільнені від оплати єдиного податку, автоматично проводиться сторно нарахування єдиного податку. Боргів з ФОП у такому разі не виникає.

Крім єдиного податку підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, мають сплачувати єдиний соціальний внесок у розмірі 22 % від мінімальної заробітної плати щомісяця. На період воєнного стану також від оплати цього виду внеску — підприємці звільнені. У такому разі цю «неоплату» необхідно відобразити порожніми рядками в додатку до річної декларації про сплату ЄСВ. Нарахування ЄСВ не буде відображено в особистому кабінеті.

Несплата ЄСВ тягне за собою дуже вагомі штрафи. У разі ліквідації підприємницької діяльності всі борги за ФОП необхідно буде сплатити + штрафи і пеня.

Як дізнатися заборгованість із податків ФОП?

Звернутися до фахівців в аутсорсингову компанію, яким Ви довіряєте.

  • Замовити послугу з перевірки ФОП на борги.
  • Надати доступ до електронного кабінету.
  • Узгодити механізми виправлення звітності.

Для того, щоб не накопичувати борги і не отримати статус неблагонадійного платника податку, потрібно бути поінформованим і відповідальним підприємцем. Компанія ТОВ «Бухгалтерський світ» буде рада допомогти у веденні ФОП.