Оподаткування в Україні: особливості роботи

/
Новини
/

Оподаткування в Україні багатогранне і складне. Перед тим, як почати реалізовувати свої бізнес-ідеї, необхідно спланувати й врахувати усі особливості взаємодії з державою: розмір податків, періодичність оплати, наявність пільг. Дуже важливо на етапі створення підприємства будь-яких форм власності визначитися яку систему оподаткування треба обрати й застосувати.

Найголовніший документ, що регламентує податки — це Податковий Кодекс України. Він набув чинності у 2011 році, а розділ, що регулює правила застосування податку на прибуток вступив з 2 кварталу 2011 року. Кодекс зазнавав і постійно зазнає змін. Вони носять іноді кардинальний характер, іноді косметичний. Усі змін в оподаткуванні необхідно неухильно дотримуватися й оперативно застосовувати, щоб захистити свій бізнес від штрафів і пильної уваги контролюючих органів. Своєчасна консультація професіоналів дозволить підприємцеві почати свою справу без помилок і стресів.

Загальна і спрощена системи оподаткування

В Україні передбачено дві системи оподаткування:

    1. Загальна система оподаткування.
    2. Спрощена система оподаткування.

У малого і середнього бізнесу є можливість зупинити свій вибір на спрощеній системі оподаткуванні й оплачувати єдиний податок. Але для цього необхідно виконувати низку умов.

Спершу необхідно проаналізувати види діяльності. Якщо вони не перераховані в Податковому кодексі як заборонені для застосування єдиного податку, переходимо до наступних параметрів.

Робота з готівкою, чисельність співробітників, передбачуваний доход — усі ці правила мають межі для застосування спрощення.

Єдиний податок «скасовує» низку податків встановлених в Україні. Але при визначенні оподатковуваного доходу підприємець не повинен враховувати свої витрати, а тільки фіксує суму виторгу.

Обираючи відсоток від оплати, ми полегшуємо собі розрахунок податку, але не спрощуємо інші сторони обліку.

Переходити на спрощену систему можна не більше 1 разу в рік, не маючи заборгованості по податках і дотримуючись усіх вимог законодавства.

Працюючи на загальній системі оподаткування без професіонала не обійтися. Фахівець бухгалтерського обліку проаналізує ситуацію, впровадить податкове планування, розподілить навантаження для фірми з дотриманням Законів України.

Кожен бухгалтер знає, яку роль грає в обліку кожен документ. Для підрахунку оподатковуваного прибутку необхідно скрупульозно підійти до накопичення первинної документації, якісної її обробки й грамотного віднесення до складу доходів і витрат.

Ставка податку на прибуток в Україні 18%. Сума податку тісно прив’язана до бухгалтерського обліку, і тільки при досягненні у 2020 році межі в 40 млн грн за рік підприємство переходить на квартальну звітність і робить коригування фінансового результату.

На загальній системі може виявитися і фізична особа підприємець, якщо, наприклад, вона займатиметься тими видами діяльності, на які поширюється обмеження за єдиним податком. Облік ФОПа на загальній системі не менш складний, чим у юридичної особи. Окрім обліку по нарахуванню треба враховувати й факт оплати. Склад витрат для ФОПа регулярно коригується. Необхідно уміти правильно амортизувати основні засоби, пропорційно включити до складу витрат потрібну суму, оформити це у відомостях. Якщо підприємець зазнає складності в оформленні й розрахунку оподатковуваного доходу, необхідно звернутися до фахівцям бухгалтерського обліку.

Єдиний соціальний внесок

Єдиний соціальний внесок торкається майже кожного учасника в системі оподаткування. Чим же такий популярний цей вид податку?

    1. Цей податок обчислюється від суми заробітної плати – означає кожен найманий співробітник знайомий з цим видом податку.
    2. Єдиний соціальний внесок лягає на плечі працедавця – кожне підприємство сплачує цей податок.
    3. Підприємці є обов’язковими платниками цього внеску – це невіддільна частина умов перебування в статусі суб’єкта господарювання (за винятком пенсіонерів).
    4. Можна стати добровільним платником, якщо є бажання вплинути на розмір своєї пенсії.

Базова ставка ЄСВ 22 %. Разом з цим існують і інші ставки. Наприклад, при численні ЄСВ із заробітної плати співробітника, що має статус інваліда, податок оплачується у розмірі 8,41%.

Несплата ЄСВ строго контролюється і призводити до великих сум штрафних санкцій. Навіть при банкрутстві підприємства одним з перших показників, по яких повинні будуть погашені борги – це податки по зарплаті. При несплаті ЄСВ підприємець ризикує не виїхати за кордон.

Контроль за оплатою якоюсь мірою покладений на банки, саме вони контролюють виплату по зарплаті й без платіжного доручення по ЄСВ у розмірі 1/5 від суми не пропустять так очікуваних доход співробітників.

І найголовніше – термін позовної давності по численню і коректності ЄСВ не обмежується трьома роками.

Оподаткування підприємств: зміни 2020

2020 рік підніс нам багато сюрпризів. Не залишилися осторонь і законотворці. Було скасовано величезну кількість законодавчих актів, прийняті нові, внесені зміни в ті, що діють.

Одним з головних нововведень стало впровадження майже для усіх фізичних осіб підприємців касового апарату (окрім єдинників на 1 групі). Правда старт цього заходу був перенесений через світові обставини. Держава запропонувала полегшити цю процедуру, впровадивши програмний касовий апарат, старт застосування розпочався з 1 серпня 2020 року.

Для платників податку на прибуток – підвищили поріг доходу за підсумками звітного періоду, при якому треба застосовувати коригування фінансового результату з 20 млн до 40 млн грн.

Для платників єдиного податку з 2021 року збільшили пороги доходності, у рамках яких вони можуть залишатися кожен у своїй групі:

      • 1 група до 167 розмірів мінімальних заробітних плат;
      • 2 група до 834 розмірів мінімальних заробітних плат;
      • 3 група до 1167 розмірів мінімальних заробітних плат.